THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dnes bych rád věnoval tichou vzpomínku kapele, která po mnoho let vnášela do domácích blackmetalových krypt svěží vůni rostlinné stravy, nadhledu i angažovanosti. Je tomu více než rok, kdy Úláci ukončili svoji činnost. Člověk by si mohl říci, že se tak rozhodli na základě lidového moudra, které praví, že v nejlepším je třeba přestat. Poslední nahrávka je totiž bez debat po aranžérské i hudební stránce to nejlepší, co z černého medového království vylétlo na světlo denní. Největším skokem oproti minulé fošně se při prvním shledání jeví celkem masivní nasazení kláves, jež v minulosti chyběly a nyní vynikajícím způsobem podbarvují kompozice nebo tvoří mezihry spájející jednotlivé písně. Ve chvíli, kdy se začnete delší dobu toulat mezi kovovými plástvemi, budete odhalovat další posuny, které jsou hlavně na poli aranžérském. Deska báječně funguje jako celek a nenudí.
Srdeční aorta nahrávky pumpuje do skladeb rovným dílem blackmetalovou zlobu se silným důrazem na melodické linky bzučivých kytar i HC/punkové aroma, které zdaleka není uzamknuto pouze v textové složce. Nové dimenze k prozkoumání přináší dříve nepřítomný nástroj (klávesy), který je využit s výraznou dávkou talentu pro atmosférické pasáže. Kluci si více pohráli i se střídáním vokálů, kdy největší díl pro sebe opanoval samozřejmě veganský pekelník Zubuch se svoji nemilosrdnou skřeto-démonskou krutou barvou vokálu. Je to škoda, že se příběh této party již přestal psát, zvláště v době, kdy se jejich tvorba začala ubírat po stále zajímavějších cestách.
7,5 / 10
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.